Ankara Antlaşması Nedir?

Ankara Antlaşması, Türkiye ile AET (Avrupa Ekonomik Topluluğu) arasında ticaretin geliştirilmesi ve iş hacminin artırılması amacıyla 1963 yılında imzalanmıştır. Avrupa Topluluğu Ortaklık Antlaşması (ECAA) olarak da bilinir.

1973 yılında İngiltere de AET’ye katılarak söz konusu anlaşmayı imzalamıştır.

Böylelikle, Katma Protokolün 41. Maddesi’ne göre taraf ülkeler birbirlerinin vatandaşlarının kendi işlerini kurma ve hizmet vermesine engeller getirmemesi ilkesini kabul etmiştir.

Birleşik Krallık’ta kendi işlerini kurmak için başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruları Birleşik Krallık’ta 1973 yılında geçerli olan göçmenlik kurallarına göre değerlendirilir.

Ankara Antlaşması Vizesi

Türk vatandaşlarına İngiltere’de kendi işlerini kurma hakkı, İngiltere’de çalışma, yerleşme hakkı veren vize programıdır. Ankara Antlaşması vizesi olarak bilinir. Eş ve çocukların da dahil edilebildiği programın koşulları yerine getirildiğinde, dördüncü yılda süresiz oturma izni alınabilmekte, beşinci yılda vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık’ta kendi işlerini kurarak serbest meslek sahibi olarak çalışmalarına veya işçi statüsünde istihdamına olanak sağlayan girişimci nitelikli iş insanı vizesidir. Düzenleme hukuki dayanağını 1963 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Topluluğu arasında imzalanan Avrupa Topluluğu Birlik Antlaşması ile 1970 yılında imzalanan Katma Protokolün 41. Maddesi oluşturmaktadır.Türk vatandaşlarına İngiltere’de kendi işlerini kurma hakkı vermektedir.

ECAA vizesi, sadece Türk Vatandaşlarının yararlanabildiği çok özel bir vizedir. İngiltere’de iş kurmak isteyen tüm Türk vatandaşları başvurabilir.

Girişimci, pazarlamacı, yazılım uzmanı, boyacı, danışman. Mesleğiniz ne olursa olsun, yeteneğinize uyan işi yapabilirsiniz.